[ Rockzanza => Rocknotes => RadioiM ]
Gyökerek, eredet, ősök
A rock’n’roll szokás szerinti meghatározása eredete szempontjából: a rhythm’n’blues és a country fúziója, az elnyomott amerikai feketék és az amerikai tradicionális vidék, a farmok zenéjének összeolvadása. Való igaz a rock’n’roll – és vele együtt a rock zene jelentős része – észak-amerikai zenei fattyú: a négerek rhythm and blues és blues és a fehérek country and western zenéjének nászából született, kommercializáva szülei örökségét. Természetesen mint minden definíció, ez is a kérdés leegyszerűsítése. Még nagyon egy csomó dolgot figyelembe kell venni, ha meg akarjuk érteni, pontosan akarjuk látni a rock’n’roll megszületésének körülményeit a 20. század első felében.
Ez a zene az USA déli részén alakult ki - ott, ahol az amerikai fehér és fekete kultúra halmazai leginkább hajlamosak közüs halmazt képezni. Így a rock’n’roll egyre növekvő gyűjtőhelyként a karcos, keserű néger blues és a fehér, érzelgős slágerzene elemeit is magába szívta.
A kotta volt a népszerű zene első kézzel fogható, így eladható „terméke”, a szórakoztató zeneipart akkoriban a zeneműkiadóházak határozták meg.
A mai letöltögetős, mp3-as időkben oly sok galibát okozó szerzői jogok első megnyilvánulásaként, a dalszerzők érdekeinek védelmére 1914-ben alapították meg az Amerikai Szerzők Társaságát (American Society for Composers – ASCAP).
Híres Tin Pan Alley szerzők: Irving Berlin, George Gershwin, Ira Gershwin, Jerome Kern, Al Sherman, Fats Waller, Vincent Youmans…
Híres Tin Pan Alley slágerek: The Sidewalks of New York, Hearts & Flowers, Mighty Lak’ a Rose, Give My Regards To Broadway, Shine On Harvest Moon, Alexander’s Ragtime Band, God Bless America, Lovesick Blues, Everybody Loves My Baby, Sweet Georgia Brown….
A Nagy Amerikai Daloskönyv darabjai ma már jórészt a jazz népszerű sztenderdjei.
Nagy Tin Pan Alley kiadóházak: Ager, Yellen, & Bornstein Inc., Irving Berlin Inc., Broadway Music Corporation, Remick Music Corp., Shapiro, Bernstein, & Co….
Utolsó kommentek